Šolska svetovalna služba

Spoštovani starši,

v branje vam polagamo nekaj zanimivih povezav za reševanje težav, ki se pojavljajo v času domače izolacije.


Uradna informacija za razvezane starše glede izvrševanja stikov.


Socialna pedagoginja Sabina Dogenik iz Posvetovalnice za učence in starše Novo mesto je pripravila še nekaj člankov s spodbudami za starše v času izolacije. Želimo vam prijetno branje.

Starši in učenci se pri reševanju različnih stisk lahko obrnete tudi na pomoč Posvetovalnice za učence in starše v Novem mestu. Vse informacije o Posvetovalnici in kontakte njihovih strokovnih delavk najdete na povezavi www.posvetovalnica.si/ .


ZGODBA o KORONAVIRUSU, ki je staršem lahko v pomoč pri pogovoru z otrokom o trenutni situaciji.

Pomagate pa si lahko tudi z naslednjo shemo:Fotografija osebe Psihosocialna podpora ob Koronavirusu.


Situacija, v kateri smo se znašli, lahko v nas prebudi različne odzive. Nemalokrat se v nas porajajo občutki tesnobe, strahu in drugačne stiske. Na naslednjih dveh povezavah najdete nekaj nasvetov, kako se s takšnimi občutki spoprimemo, kadar se pojavijo pri nas samih ali pa kadar opazimo, da so prisotni pri naših bližnjih.

KAKO OBVLADATI STRES ZMANJŠATI OBČUTKE STRAHU, PANIKE IN ZASKRBLJENOSTI ZARADI KORONAVIRUSA SARS-COV-2 (COVID-19)?


 VPIS V SREDNJO ŠOLO

Bliža se predvideni datum vpisa v srednjo šolo, vendar nam trenutne razmere izvedbe le-tega ne dovolijo.

 Obveščamo vas, da je rok za prijavo za vpis v srednje šole in dijaške domove za šolsko leto 2020/2021 prestavljen.

Srednje šole, ki še niso izvedle preizkusov nadarjenosti, ki so vpisni pogoj v nekatere srednješolske izobraževalne programe, ali razgovorov z devetošolci, ki se vpisujejo v športne oddelke, bodo te aktivnosti izvedle po izteku ukrepa začasnega prenehanja vzgojno-izobraževalne dejavnosti. Posledično bo prestavljen tudi rok za prijavo za vpis v srednje šole in dijaške domove za prihodnje šolsko leto.

O novih datumih boste obveščeni naknadno.


V branje vam ponujamo še nekaj idej za preživljanje dni in razmišljanje o uporabi tehnologije v času samoizolacije.

VSI SMO DOMA, KAJ SEDAJ? …


Pedagoginja Mateja Petric iz Posvetovalnice za učence in starše Novo mesto učencem pošilja 10 nasvetov za učno uspešnost pri izobraževanju na daljavo.


Številke za pomoč v primeru nasilja

V primeru nasilja lahko pokličete naslednje telefonske številke:

Društvo za nenasilno komunikacijo  080 11 55, 031 770 120

TOM telefon za otroke 116 111; tom@zmps.si;  povezava do spletne strani https://www.e-tom.si/kaj-je-tom/

Samarijan:  116123  spletna stran http://www.telefon-samarijan.si/


V času domače izolacije, ko je naša družba pretežno le naša ožja družina, lahko prihaja znotraj družin tudi do raznih napetosti. Naslednji prispevek/predavanje je v korist predvsem staršem, saj predavatelj mag. Robert Kržišnik pove, kaj pa je v otroškem teženju lahko tudi pozitivnega. Prijeten ogled.

mag. Robert Kržišnik: POZITIVNI POTENCIAL OTROŠKEGA “TEŽENJA”


POZORNOST IN KONCENTRACIJA UČENCEV PRI DELU ZA ŠOLO DOMA

Nekateri starši se morda srečujemo z nekoliko slabšo pozornostjo in koncentracijo naših otrok. Vedno, ko se je potrebno lotiti šolskega dela, otroci najdejo kup izgovorov in dejavnosti, ki jih je še potrebno postoriti, preden se lotijo naloge: ošiliti svinčnike in vse barvice, poiskati radirko in še eno radirko za vsak slučaj, iti pit, iti na stranišče, preveriti, če imajo slučajno novo sporočilo na telefonu … Vam je poznano?

Poizkušajmo otroke naučiti, da se zavestno izogibajo motečim dejavnikom in ki ponagajajo pri šolskem delu in nenazadnje tudi vzdušju v družini. Naučimo jih reči “ne zdaj” in se z mislimi vrniti k trenutni nalogi.

V pomoč vam bo morda naslednja vaja čuječnosti, ki je namenjena usmerjanju pozornosti pri opravljanju domače naloge/dela za šolo doma.

Šolarje prosite, naj zaprejo oči in poslušajo posnetek.

Lahko večkrat, ne nujno v istem dnevu. Potem jih spodbudite, naj vadijo, ko se bodo učili ali delali domače naloge. Kasneje jih povprašajte, kako so se počutili? So bili učinkovitejši? So se umirili? Kako so zopet usmerili pozornost na nalogo, ko so jim misli odtavale?

Verjetno izboljšanja ne boste opazili takoj, saj je to dolgotrajen proces. A bodite vztrajni in veliko vadite. Srečno!

(Vir: Burdick, D.: Čuječnost za otroke in najstnike)

Pri razvijanju pozornosti in koncentracije vam lahko pomagajo tudi naslednje vaje (kljub temu, da je gradivo pripravljeno za vrtčevske otroke, se lahko enake vaje izvaja tudi pri starejših otrocih): RAZVIJANJE IN OHRANJANJE ČUJEČNOSTI PRI OTROCIH .


POTREBUJEŠ POMOČ PRI UČENJU? BI RAD IZVEDEL ŠE KAJ VEČ?

Bodoči učitelji so pripravili veliko gradiv, da ti pomagajo pri učenju. Ta gradiva pa so drugačna, preveri, morda ti bodo všeč!
https://razlagamo.si/za-ucence/


ČE SI ŽRTEV NASILJA, NISI NIKOLI KRIV TI, AMPAK TISTI, KI NASILJE POVZROČA.

Letak NIJZ – NAGOVOR UČENCEM v povezavi z nasiljem

(Visited 191 times, 1 visits today)
Dostopnost