Za otroke po Evropi veljajo različne oblike karantene

Madrid/Rim/Pariz, 15. aprila – Ukrepi, ki so jih posamezne evropske države sprejele za omejevanje širjenja novega koronavirusa, se v marsičem razlikujejo, kar velja tudi za oblike karantene, ki veljajo za otroke. Medtem ko so denimo v Španiji izhodi otrok popolnoma prepovedani, preostale države svojim najmlajšim prebivalcem puščajo določeno mero svobode.

Na Islandiji so osnovne šole ob upoštevanju nekaterih ukrepov ostale odprte, medtem ko naj bi gimnazije in univerze ponovno odprle svoja vrata 4. maja. Tudi na Švedskem so osnovne šole odprte, morajo pa slediti navodilom glede socialnega distanciranja. Datuma za odprtje srednjih šol in univerz še ni.

V preostalem delu Evrope so šole medtem zaprte, je pa nekaj držav že naznanilo datume ponovnega odprtja. Osnovne šole in vrtci na Danskem so denimo že danes znova sprejeli otroke, Norveška vrtce odpira 20. aprila, del šol pa teden dni pozneje.

Luksemburg je kot datum vrnitve v igralnice in šolske klopi že določil 4. maj. V Grčiji se pripravljajo na vrnitev učencev 10. maja, v Estoniji pa 15. maja. Francija trenutno glede odprtja šol meri na 11. maj, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Večina otrok se tako trenutno ne srečuje s svojimi sošolci, se pa večinoma lahko sprehajajo ali razgibavajo, vsaj v družinskem krogu. A omejitve se razlikujejo tudi na tem področju in so pogosto povezane s starostjo.

Nordijske države so tako na primer zgolj postavile omejitve glede druženja oseb, ki veljajo tako za odrasle kot otroke – na Finskem in Danskem se na primer ne sme zbrati skupaj več kot deset ljudi, na Norveškem jih je lahko v skupini največ pet.

Na Poljskem in v Bosni in Hercegovini lahko mlajši od 18 let zapustijo dom zgolj v spremstvu. V Severni Makedoniji lahko gredo na prosto sami, a zgolj med 13. in 15. uro. V Srbiji za vse velja policijska ura po 17. uri, v Črni gori pa je spremstvo pri izhodih obvezno za mlajše od 12 let.

Italija, kjer je covid-19 v Evropi terjal največ življenj, dovoljuje izhode v okviru družine, a lahko otroka spremlja zgolj eden od staršev.

V Franciji velja posebna ureditev, v skladu s katero mora vsakdo imeti pri sebi izjavo z razlogom za izhod, v primeru mladoletnikov pa jo morajo podpisati starši.

Španija se je po drugi strani odločila popolnoma izolirati otroke, ki tako nimajo pravice do izhodov. Ti so dovoljeni zgolj staršem, pa še njim le ob odhodu na delo, po nakupih ali za kratek sprehod psa, še piše AFP.

Pri izobraževanju na daljavo po oceni ministrstva v enem mesecu narejenega veliko

Ljubljana, 15. aprila – Na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport ocenjujejo, da je bilo v prvem mesecu izobraževanja na daljavo postorjenega veliko in da takšen način izobraževanja po nekaj začetnih težavah v prvem tednu zdaj poteka dobro. Da je pouk na daljavo stekel in večjih zatikanj ni, ocenjujejo tudi v Zvezi aktivov svetov staršev Slovenije.

Na ministrstvu ugotavljajo, da so se prvi dan izobraževanja na daljavo (16. marca) zaradi preobremenjenosti Akademske in raziskovalne mreže Slovenije (Arnes) pojavile tehnične težave, ki pa so jih v naslednjih dneh odpravili. Šolam so skupaj z Zavodom RS za šolstvo tudi poslali natančna navodila o poteku in načinu izobraževanja na daljavo. “Tako je zahvaljujoč učiteljem, ravnateljem, učencem in tudi staršem izobraževanje na daljavo hitro in dobro steklo večinoma že prvi teden, popolnoma pa drugi teden,” navajajo. Dodajajo, da je njihov cilj zaključiti šolsko leto.

Da je pouk na daljavo stekel, je v torkovi oddaji Studio ob 17h na Radiu Slovenija ocenil tudi predsednik Zveze aktivov svetov staršev Slovenije Anton Meden. Dodal je, da gre zahvala za to tudi dokaj natančnim priporočilom zavoda za šolstvo. “Praviloma v drugem tednu je večina šol opravila poizvedbo med starši in učenci o tem, kje so težave, in v večini primerov so se učitelji nato prilagodili. Tako o kakšnih večjih zatikanjih ni poročil,” pravi Meden.

Direktor zavoda za šolstvo Vinko Logaj je v isti oddaji povedal, da so zdaj bolj ali manj odpravljene tudi ovire za okoli 700 otrok, ki niso imeli primerne računalniške opreme za pouk na daljavo. Do zdaj so skupaj z ministrstvom razdelili 631 tabličnih računalnikov, šole so posodile več kot 2000 svojih računalnikov, kar nekaj opreme so zagotovili tudi nevladne organizacije in združenja: “Po informacijah, ki jih imamo, je povsod zagotovljen stik z učenci.”

Še največ težav je po besedah Logaja pri otrocih tujcih, posebej tistih, katerih starši ne obvladajo slovenskega jezika. Težave so tudi pri poučevanju romskih otrok, posebej tistih, ki živijo v strnjenih romskih naseljih. Pri slednjih so zato v pouk aktivno vključili predvsem romske pomočnike – izobražene Rome, ki običajno preko javnih del šolam pomagajo pri izobraževanju romskih otrok.